Uśmierzanie bólu bez pomocy lekarstw

 

Rodzaj środków uśmierzających ból zależy od rodzaju dolegliwości. W aptekach można znaleźć wiele środków przeciwbólowych dostępnych bez recepty – np. Apap, czy Aspiryna. Należy jednak pamiętać, że tego typu środki nie zawsze wystarczą – nie zadziałają na przykład w wypadku bólu psychicznego W skrajnych przypadkach mogą także przyczynić się do uzależnienia.

 

Nie dziwi zatem fakt, że wielu pacjentów szuka alternatywnych metod uśmierzania bólu. Przyczyną mogą być różne. Prócz wymienionych wyżej nieskuteczności i ryzyka uzależnienia, niebagatelną rolę może odgrywać także cena i dostępność danego środka. Czasami (jak w wypadku leczniczej marihuany) w grę wchodzą także regulacje prawne dotyczące stosowania określonych środków.

 

  1. Metoda operacyjnaJednym z najbardziej oczywistych sposobów na usunięcie bólu jest zastosowanie metody operacyjnej. Ból w kolanie, złośliwa narośl, czy chory narząd – te źródła bólu można (a zwykle – należy) usunąć operacyjnie. Praca chirurga bywa czasem porównywana do działalności rzemieślnika. Co łączy te dwie profesje, to wysokie umiejętności manualne i precyzja. Niestety – nie każdy rodzaj bólu poddaje się leczeniu chirurgicznemu.
  2. FizjoterapiaFizjoterapia to jeden z najpopularniejszych sposobów umożliwiających uśmierzenie bólu. Bardzo często stosuje się ją w rehabilitacji – ułatwia odzyskanie utraconej sprawności i skraca czas powrotu do zdrowia.
  3. Alternatywna medycynaStosowanie alternatywnych środków leczniczych (ziół, masaży, chiropraktyki) może pomóc w uśmierzeniu bólu. Należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku i wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym. Skuteczność nie wszystkich „terapii alternatywnych” ma swoje potwierdzenie w faktach. Pod żadnym pozorem
  4. Medyczna marihuanaNiedozwolona w Polsce, jej użycie wzbudza wiele kontrowersji w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. W wielu krajach (w tym w Polsce) wciąż uważana jest za groźny dla zdrowia narkotyk, a jej używanie jest karane. Medyczna marihuana używana jest w leczeniu (lub służy łagodzeniu objawów) m.in. jaskry, dystonii, stwardnienia rozsianego, zespołu Tourette’a, reumatoidalnego zapalenia stawów.